رفتن به بالا

رصدخانه فرهنگی اجتماعی سلام دزفول

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
  • الإثنين ۲۸ جماد أول ۱۴۴۵
  • 2023 Monday 11 December
  • سه شنبه 31 مرداد 1402 - 10:01
  • کد خبر : 3754
  • مشاهده : 56 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : اربعین حسینی، صلح‌طلبی در مقابل سیاست شیطانی غرب است

جریان راهپیمایی اربعین که طی این سال‌ها تبدیل به همایشی چندین میلیون نفری از زائران اباعبدالله الحسین علیه‌السلام شده است، مسیری است که مردم سراسر دنیا با شور و اشتیاقی وصف‌ناپذیر در آن قدم می‌گذارند تا اردات خود را با خستگی تن و نیز با بذل مال و جان به پیشگاه آن امام بزرگوار عرضه […]

جریان راهپیمایی اربعین که طی این سال‌ها تبدیل به همایشی چندین میلیون نفری از زائران اباعبدالله الحسین علیه‌السلام شده است، مسیری است که مردم سراسر دنیا با شور و اشتیاقی وصف‌ناپذیر در آن قدم می‌گذارند تا اردات خود را با خستگی تن و نیز با بذل مال و جان به پیشگاه آن امام بزرگوار عرضه بدارند. در این مسیر مردم از هر دین و آیین و نژادی حضور دارند و وقتی پای صحبت آنها می‌نشینی، معنای حقیقی زندگی را با «حسین» بودن و در راه ایشان گام نهادن درک کردند. عموم آنها معتقدند اربعین یعنی بازگشت به ندای ملکوتی فطرت؛ همان ندایی که انسان‌ها را دعوت به نور می‌کند و از بدی‌ها پرهیز می‌دهد. 

در این راستا خبرگزاری تسنیم در ادامه گفت‌وگوهای خود با مسلمانان سایر کشورهای جهان به مصاحبه با محمد نورالحمد از کشور آمریکا نشست که در ادامه می‌خوانید.

وی در پاسخ به این سؤال که پیاده‌روی اربعین حسینی چه «پیام‌ها» و «پیامدهایی» برای جهان امروز که سراسر مادیات و فساد است دارد، گفت: با اینکه نگرش و هدف کشورهای صاحب قدرت‌های پوشالی، قطعاً ترویج مادی‌گرایی و فساد است، اما الحمدلله مردم ذاتاً مشتاق پذیرفتن اینگونه تبلیغات نیستند و همه‌جانبه تسلیم اینگونه نگرش‌ها نمی‌شوند، چرا که مادی‌گرایی و فساد اصلاً نمی‌تواند یک انسان آزاده را اشباع کند. پس بودن چنین انسانی در لابه لای مادیات و فساد همیشگی نیست و بدون شک دنبال جریان فکری بهتر و ایدئولوزی ارزشمندتر خواهد گشت و اینجاست که اربعین حسینی و پیام‌های واقعه کربلا دست انسان را می‌گیرد. مقابله شدید حکومت‌های صاحب نظر در زمینه مادی‌گرایی و فساد با شعائر حسینی نشان‌دهنده موفقیت این واقعه است؛ این یعنی پیام‌ها به جایی که باید برسد، می‌رسد.

اربعین حسینی سیاستی صلح‌طلب در مقابل سیاست شیطانی غرب است

وی می‌گوید بدون شک اربعین یک حرکت دسته‌جمعی برای بسترسازی ظهور منجی است. حالا اگر حضور پر شور مردم در اربعین با جریان داعش و سایر جریانات غلط نیز برخورد و مقابله می کند، چیز عجیبی نیست. اصلاً خاصیت آمادگی برای ظهور منجی، بیداری دسته‌جمعی و کمک‌رسانی دسته‌جمعی مردم است. در ضمن شما حرکتی را می‌توانید در دنیا نام ببرید که یک حرکت سیاسی تلقی نشود؟ هر حرکتی در هر کشوری یا از سیاستی نشات می گیرد یا قرار است به سیاستی ختم شود. بله اربعین حسینی نیز یک حرکت سیاسی است اما برخلاف سایر سیاست‌ها، به فکر مال اندوزی و ظلم نیست، بلکه اربعین حسینی سیاستی صلح‌طلب، انسان‌ساز و درست در مقابل سیاست‌های شیطانی، ساختارشکنانه و ضدبشری امپریالسم جهانی است.

اربعین، نمایش اقتدار و قدرت اتحاد بین‌المللی

این فعال فرهنگی مقیم کشور آمریکا یکی از مهم‌ترین ثمرات اربعین را درک قدرت اتحاد بین مردم دانست و افزود: در این رویداد قدرت اتحاد بین‌المللی را عملاً دیدند. اتحاد بهتر مسلمین در گروه‌های مختلف، نیازمند یک دید وسیع‌تر بود که اربعین حسینی این را به همه عرضه کرد. خیلی‌ها به واسطه اربعین حسینی در صدد تحقیق درباره قرآن و اهل البیت برآمدند، بیشتر خواندند، بیشتر یاد گرفتند و حتی بیشتر و مفیدتر تبلیغ کردند. همگی حقیقتاً فهمیدند که امام حسین علیه‌السلام و راه دین اسلام با بیهوده نشستن و گوشه‌نشینی مخالف است و باید به صحنه آمد. همگی به گونه‌ای به این درک رسیده‌اند که عبادات و زیارات نباید هدر روند، باید انسان را هوشیار و زندگی انسان را به گونه‌ای صحیح دگرگون کند.

مردم جهان نیازمند شناخت مکتب حسینی هستند

وی در پاسخ به اینکه وظیفه یکایک ما مسلمانان و مسئولان و متولیان امر زیارت اربعین در قبال جریان اربعین حسینی چیست، گفت: تا توان داریم باید اولاً خودمان این شعائر را حفظ کنیم. دوم اینکه بدون خستگی و تنبلی و نیز با تمام نیرو اربعین حسینی را تبلیغ کنیم. با تجربه شخصی خودم در کشور های مختلف به وضوح دیدم که مردم نیازمند شناخت این مکتب هستند. اگر اربعین و ارزش‌های اسلامی شناسانده شود، بشر در هر جا و هر کشوری که باشد آزادانه زندگی می‌کند و آزادگی بهترین آسایش بشری است.  امیداورم کسی که این مطلب را می‌خواند، یک بار به سفر کربلا در ایام اربعین برود. هر نقدی که به این جریان دارید برای بعد از سفر خود بگذارید. من یقین دارم که مخالفت‌ها و نقدهای شما با شرکت در این مراسم عظیم تبدیل به موافق و منجر به پشتیبانی از این جریان خواهد شد.

اخبار مرتبط