رفتن به بالا

رصدخانه فرهنگی اجتماعی سلام دزفول

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰
  • السبت ۱۶ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Saturday 23 October
  • چهارشنبه 3 شهریور 1400 - 15:05
  • کد خبر : 2367
  • مشاهده : 20 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : معرفی کتاب الحیاة به قلم محمدرضا حکیمی

کتاب الحیاه – ترجمه فارسی – دوره 12 جلدی کتاب «الحیاة» از تألیفات ارزشمندی است که زیر نظر استاد «محمدرضا حکیمی» از اسطوره های دانش‌های شیعی تألیف شده و در دوره معاصر در تحقیقات اسلامی و تفکر شیعیان بسیار تأثیرگذار بوده است. بسیاری از پایان‌نامه‌ها، مقالات علمی و کتب تخصصی پژوهشگران با توجه به مطالب […]

کتاب الحیاه – ترجمه فارسی – دوره 12 جلدی کتاب «الحیاة» از تألیفات ارزشمندی است که زیر نظر استاد «محمدرضا حکیمی» از اسطوره های دانش‌های شیعی تألیف شده و در دوره معاصر در تحقیقات اسلامی و تفکر شیعیان بسیار تأثیرگذار بوده است. بسیاری از پایان‌نامه‌ها، مقالات علمی و کتب تخصصی پژوهشگران با توجه به مطالب این کتاب نوشته شده است، همچنین «الحیاة» دائرة المعارف اسلامی، علمی و پژوهشی است که روش زندگی فردی و اجتماعی آزاد و پیشرو را ترسیم می‌کند و انسان‌های سراسر جهان را به یک نظام مردمی شایسته فرا می‌خواند.

الحیاه از کتاب های روایی و حدیثی است که به مناسبت روایات برخی ایات مربوطه نیز در آن بیان شده است :
الحیاه ویژگی های خاصی دارد که بعضی از آنها کاملا بی سابقه است. از جمله:
۱) نثر الحیاه، نثر متعارف و متداول نگارش این گونه آثار نیست نثر در الحیاه، سنگین، جذاب و کوبنده است. نثر گویی که منعکس کننده سنگینی فریاد کوبنده استاد است. علائم نگارشی، هرکدام به موقع و درست در محل خویش است. اغلب آثاری از این دست از نثر بسیار ابتدایی، و درواقع از نثر محاوره برخوردار است. این قبیل آثار، کمترین اعتنایی به شعور دیر باور بعضی از خوانندگان نمی کند. برعکس، رونق نثر در الحیاه، برای هر فرد غیرعلاقه مند به این گونه مباحث، عاملی از جذابیت ایجاد می کند.
۲) دقت استاد در گردآوری، تنظیم و تبویب احادیث و تلفیق آنها با آیات قرآن، از الحیاه مجموعه ای فراهم کرده که در آن، همه چیز در جای خود است. استاد حکیمی در جایی فرمودند که گاه برای تنظیم و ترتیب حتی دو حدیث، بارها آنها را جابه جا می کرده اند تا به وضعیت مطلوب برسد. این دقت و نظم، و قرار گرفتن به جا و منظم احادیث، نشان از نظم فکری استاد می دهد نظمی که فریاد عدالت را صمیمی و برآمده از جان می کند.
۳) نوشتن دایره المعارف گونه ای به نام الحیاه، با تألیف کتب متداول حوزوی یا دانشگاهی، تفاوت های بنیادین دارد. مهم ترین تفاوت، در انگیزه چنین تألیفی نهفته است. اگرچه انگیزه نگارش پاره ای از آثار جاودانه داشتن دغدغه دین و انسان است، اما دغدغه ای که مؤلف را به تحمل ۳۰ سال مشقت، آن هم برای تنها نیمی از کار، وادار کند، از انگیزه های والا و برین خبر می دهد. خدایا! این مردان چه دیده اند که از همه چیز رسته اند و چنین طاقت فرسا مجاهده می کنند؟! زمین، زمین چگونه سنگینی این مردان را تحمل می کند؟ استاد فرموده اند که الحیاه حدود ۱۲ جلد خواهد شد، که تاکنون تنها نیمی از آن به چاپ رسیده است. وجود این انگیزه های برین است که انسان و آثارش را برای همیشه در تاریخ جاودانه می کند در سال های اخیر، وجود بیماری همراه با عزلت فرسوده کننده، اما اختیاری استاد، حتی برای لحظه ای انگیزه های فعال ایشان را کم اثر نکرد.
۴) در نگاه ابتدایی یک فرد عامی، الحیاه تنها مجموعه ای گردآوری شده از احادیث است. حداکثر آن که این احادیث تبویب شده است. با چنین نگاهی، اگرچه الحیاه یک اثر عالی محسوب می شود، اما برجستگی ممتاز آن نهان می ماند.
واقعیت این است که الحیاه، یک تفسیر قوی و ارزشمند از بسیاری از آیات قرآنی و به خصوص احادیث مورد بحث است. در این تفسیر، استاد می کوشد تا با تحلیل وجه ظاهری احادیث، از وجه ناپیدا اما عظیم آن، خبر دهد. در میان حوزویان و دانشگاهیان، استاد علامه حکیمی، علاوه بر یک عالم بلندمرتبه، به عنوان یک متفکر دردمند مسائل اجتماعی شناخته شده است. همین طور هم هست. استاد علامه حکیمی از شالوده های عمیق فکری برخوردار است. این شالوده ها، استخوان بندی تفکراتی را شکل می دهند که در آثار استاد مشهود است.

اخبار مرتبط