رفتن به بالا

رصدخانه فرهنگی اجتماعی سلام دزفول

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
  • الأحد ۱۶ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Sunday 1 October
حجت الاسلام شیخ منصور کیانی

یادی از جنگ ناموس بین ایران و روس

بسمه تعالی هشتم اردیبهشت ماه امسال جوان ورزشکار و غیوری بنام حمید رضا الداغی نقش شور انگیزی از شرافتمندی و غیرتمداری را در دفاع از دختران مسلمان آفرید.دیدن صحنه کارزار او با اراذل مسلح و دفاع با دست خالی و سپس شهادت مظلومانه او روحیه انسان دوستی و ناموس داری هر ایرانی را بر می […]

بسمه تعالی

هشتم اردیبهشت ماه امسال جوان ورزشکار و غیوری بنام حمید رضا الداغی نقش شور انگیزی از شرافتمندی و غیرتمداری را در دفاع از دختران مسلمان آفرید.
دیدن صحنه کارزار او با اراذل مسلح و دفاع با دست خالی و سپس شهادت مظلومانه او روحیه انسان دوستی و ناموس داری هر ایرانی را بر می انگیخت و ناخود آگاه ما را به یاد «جنگ ناموس بین ایران و روس» می اندازد:
روزگاری تلخی که فتحعلی شاه ، حاکم بی خرد و ضعیف النفس قاجار، قفقاز و بخش عظیمی از خاک پاک ایران را در پیکار با روسیه تزاری واگذار نموده و طبق صلح نامه ننگین و خفت بار ترکمنچای غرامت سنگین علیه ایران را پذیرفته بود.
«الکساندر گریبایدوف» از فرماندهان فاتح جنگ ایران و روس که فردی سراسر نخوت و تکبر بود به عنوان وزیر مختار و سفیر روس در ایران تقاضای استرداد زنان مسلمان شده گرجی را نمود، با این تصور باطل که ایرانِ شکست خورده، از ناموس مسلمانی خود نیز عقب خواهد نشست.
گریبایدف به ضرب و زور و از سرِجاه طلبی دو تن از زنان گرجی تازه مسلمان را به زور به سفارت روس برد.
هر چه زنان مسلمان استغاثه نمودند دولت قاجار به استمداد و فریادرسی آنان اعتنایی ننمود.
مردمِ مایوس از شاه قاجار ضمن اجتماع هزار نفری در مسجد جامع شهر با پیشاهنگی مجتهد بزرگ تهران «حاج میرزا مسیح مجتهد» که فتوای شرف آزاد سازی زنان مسلمان را صادر کرده بود به قصد رهایی زنان مسلمان بطرف سفارت روس به راه افتادند.
هنوز به سفارت نرسیده بودند که جمعیت به صد هزار نفر بالغ شد.
خروش مومنان، قشون شاهنشاهی را کنار زده و ارتش قاجار عقب نشستند؛ شکوه و انبوه جمعیت مومن و استوار، سفیر متکبر و بی ادب روس را هراسان نموده زنان مسلمان اسیر را آزاد کردند و ایرانی خائنی را که زنان را تسلیم سفارت نموده بود نیز تحویل جمعیت دادند که مردم در دم او را درجا لت و پار نموده به جهنم واصل کردند.
سپس خیل جمعیت از در و دیوار وارد سفارت شده وبا تفنگداران روس گلاویز شدند.
دو ساعت، یک ریز صدای صفیر گلوله بود و فریاد “وا محمدا”.
آنگاه صدای گلوله های سربی خاموش شد که هشتاد مرد غیرتمند تهرانی در خون تپیده بودند و 38 روسی از جمله سفیر مغرور آن گریبایدوف تیکه پاره شده بودند.
شب نشده چیزی از عمارت با شکوه سفارت روس باقی نمانده بود جز تلی از خاک!
شگفتا شکستی که پادشاهان تزار روس در ششم شعبان 1244 از فتوای یک مجتهد تهرانی خوردند چنان صاعقه وار و بی مقدمه بود که تا آخر عمرشان از زیر آور ذلت و تلخی آن خارج نشدند.
درست بعد از دویست سال از آن واقعه یعنی 1444 قمری و تلاش همه جانبه غربگرایان و دولت روحانی دراجرای سند 2030 و با استمداد از ماهواره ها و فضای مجازی و تقلای چند دلقک سینمایی و انتشار هشتگ “ما بی ناموسیم” وقتی خیال کردند چشمه جوشان غیرت و جوانمردی را در ایران خشکانده اند! جوانان غیرتمند بسیاری چون حمید رضا الداغی، سید روح الله عجمیان و آرمان علی وردی از جای جای ایران به دفاع از ناموس و حیا و عفاف بر خاستند.
آن جوانمردان و این جوانمردان شهید تا ابد پرچم های برافراشته غیرت و فتوت ایران و ایرانی باقی خواهند ماند.

هر بیشه گمان مبر که خالی است/
باشد که پلنگ خفته باشد

منصور کیانی

اخبار مرتبط