رفتن به بالا

رصدخانه فرهنگی اجتماعی سلام دزفول

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
  • الأحد ۱۶ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Sunday 1 October
  • پنجشنبه 4 خرداد 1402 - 01:31
  • کد خبر : 3431
  • مشاهده : 58 بازدید
  • بلاگ
  • چاپ خبر : استانی به نام استـان مقـاومت
پیشنهادی به دولت سیزدهم؛

استانی به نام استـان مقـاومت

این اولین بار نبود که مردم دزفول در دفاع از هستی و هویت خود در مقابل هجوم ددمنشانه بعثیان چون کوه مقاومت و از خودسرسختی نشان دادند تا جایی که همه ایرانیان دریافتند که داستان مردم دزفول داستانی متفاوت و متحیرکننده است.   اما داستان مقاومت این شهر در مقابل انواع هجمه ها، ریشه در تاریخ […]

این اولین بار نبود که مردم دزفول در دفاع از هستی و هویت خود در مقابل هجوم ددمنشانه بعثیان چون کوه مقاومت و از خودسرسختی نشان دادند تا جایی که همه ایرانیان دریافتند که داستان مردم دزفول داستانی متفاوت و متحیرکننده است.

  اما داستان مقاومت این شهر در مقابل انواع هجمه ها، ریشه در تاریخ این سرزمین دارد و سینه به سینه و نسل به نسل تا امروز، نقل و نبات محافل خانگی بوده است.

البته هنوز سند مشخصی درباره علت این مقاومت بی نظیر ارائه نشده است بعضی علت را، آموزه های مکتب جاویدان دانسته که از هزاران سال پیش در این دیار کهن، رایج بوده و اکابر، بزرگان و علمای این شهر طی قرون متمادی آن را مانند خون در شریان های فرهنگی مردم جاری نمودند.

 برخی دیگر، میان خاک این سرزمین و خاک سایر سرزمین‌ها، تفاوت معنوی خاصی قائل شده اند و معتقدند که مامورانی آسمانی توجه و نظارت دارند.

عده‌ای دیگر بر این باورند که فلان نقطه از دزفول، دیدگاه یا نشیمنگاه امام زمان (عج) است و هموست که روزانه در آن محل جلوس می کند و مواظب اعمال و رفتار ماست.

و بالاخره برخی دیگر، اعتقادات عمیق مردم نسبت به آموزه‌های تشیع و بالاخص نهضت امام حسین (ع) را عامل این مقاومت سرسختانه معرفی می کنند.

صرفنظر از اینکه علت چیست، خوشبختانه موضوع مقاومت مردم دزفول را، نه مردم دزفول، بلکه همه رزمندگان و مسئولان کشوری و در راس همه حضرت امام (ره) و پس از او مقام معظم رهبری اعلام نمودند و آوازه این مقاومت، حتی به کشورهای منطقه کشیده شد تا جایی که کشورهای عربی دزفول را، بلدالصواریخ یا سرزمین موشک ها نامیدند.

مقاومت برای مردم دزفول امری عادی بود، زیرا بر همگان بنا به هر آموزه فرهنگی و تاریخی، محرز بود که باید از هستی و هویت خود دفاع کنند اما برای آنانی که چنین مقاومتی را ندیده بودند و یا انتظار نداشتند، امری عجیب و حیرت انگیز بود.

 قطعاً همانهایی که در ایام دفاع مقدس، دزفول را در بحران شلیک توپ ها و موشک های مکرر دیده بودند که چگونه خود را به یاری مصدومان می رساندند در حالیکه امکان شلیک مجدد بود و در آن همان شرایط دشوار، موشکهای ۱۲ متری دشمن را به تمسخر می گرفتند، پیشنهاد دادند تا دزفول شهر مقاومت نامیده شود.

البته ما مردم دزفول، از آن افراد نیک سرشت، که فقط خدا میداند چه کسانی بودند سپاسگذاریم، اما این پرسش هنوز در ذهن ما جولان می دهد، که اگر مقاومت مردم دزفول چنین ارزش و بهایی برای سرنوشت جنگ داشته است:

– چرا نظام تا کنون به اهمیت و علت اساسی فرهنگ مقاومت که ریشه تاریخی دارد نپرداخته است تا بتواند الگویی برای سایر مناطق مستعد کشور معرفی کند! آیا شاهدی زنده تر از مردم دزفول وجود دارد؟

– چرا نسبت به شهری که در هر خانه اش شهید، جانباز یا آزاده ایی دارد، نه بیشتر از سایر شهرها، بلکه به  اندازه سایر شهرها، بدان توجه نشده است!

ای کاش همانند سایر استان های جدیدالتاسیس، حداقل امتیاز یک استان به مرکزیت دزفول را به دلیل مقاومت بی نظیرش صادر می کردند تا امروز عده ای ولو اندک، از باب شیطنت و یا از باب سادگی نگویند:

 حیف از آن همه شهیدی، که دادیم!

 هنوز هم دیر نشده است!

باور کنید تاسیس یک استان بنام استان مقاومت، میتواند برکات زیادی برای استمرار فرهنگ مقاومت و امنیت آنهم در راهبردی ترین منطقه کشور داشته باشد.

تفاوت اساسی دولت سیزدهم با سایر دولتهای قبلی لااقل در نگاهش به موضوع مقاومت و رزمندگان است و فرض بر آن است که این دولت خود را از جنس همان رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می داند.

 از سوی دیگر در این مقطع تاریخی دزفولی های صاحب مقام در مراکز قدرت و تصمیم گیری کم نیستند و مهمترین مقام دولتی پس از ریاست جمهوری یعنی معاون اول رئیس جمهور، امروز در اختیار فرزندی از این شهرستان است، لذا همان گونه که حضرت امام خمینی (ره) فرمود: دزفول دین خود را به اسلام و انقلاب ادا نمود، جا دارد تا دولتمردان دولت مردمی نیز دین و بدهی دولتهای گذشته را به مردم شریف دزفول ادا نمایند!

اگر به دزفول امتیازی مانند مرکزیت استان عطا شود؛ آنگاه خدا را سپاس خواهیم گفت و برای دولت سیزدهم  که این حق مسلم را ادا نموده است دعای خیر و آرزوی موفقیت می‌کنیم .

دولت سیزدهم باید قدر دعای مردم دزفول را مغتنم بشناسد و در ادای این حق کوشا شود .

انشاالله.

قدرت الله متین

1402/3/1

اخبار مرتبط