رفتن به بالا

رصدخانه فرهنگی اجتماعی سلام دزفول

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
  • الأحد ۱۶ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Sunday 1 October
  • سه شنبه 19 اردیبهشت 1402 - 01:04
  • کد خبر : 3347
  • مشاهده : 31 بازدید
  • بلاگ
  • چاپ خبر : معلمان؛ بانیان انقلاب اسلامی!
پاسداشت روز معلم و گرامی داشت شهادت شهید مطهری!

معلمان؛ بانیان انقلاب اسلامی!

راستش را بخواهید از موضوعات تکراری و کلیشه ای به شدت پرهیز می کنم و اگر مطلب جدید و غیر تکراری به ذهنم نرسد، نه دست به قلم می شوم و نه باعث آزار خاطر محترمی می گردم. درباره روز معلم که قرین با شهادت شخصیتی کم نظیر، دانشمند و حکیم است، به حمدالله مطالب […]

راستش را بخواهید از موضوعات تکراری و کلیشه ای به شدت پرهیز می کنم و اگر مطلب جدید و غیر تکراری به ذهنم نرسد، نه دست به قلم می شوم و نه باعث آزار خاطر محترمی می گردم.

درباره روز معلم که قرین با شهادت شخصیتی کم نظیر، دانشمند و حکیم است، به حمدالله مطالب به حدی است که مسئولیت از گردن مثل من ساقط می‌شود و اگر قرار باشد که چیزی را به رشته تحریر درآورم، باید برای حداقل وجدانم دلیلی قابل قبول ارائه نمایم؛ مثلاً نگاهی نو به پدیده انقلاب اسلامی!

قطعاً هر چه بنویسم، نه تنها نیت و انگیزه ام، گرامی داشتن روز معلم و شهادت معلمی بزرگوار و برجسته است، بلکه بیان یک واقعیت تاریخی است که به زعم این قلم از آن غفلت شده است!

لذا تمنی دارم این یادداشت را با دقت مطالعه فرمایید شاید مفید فایده باشد! در سه قرن گذشته سه انقلاب مهم که حامل پیام های جهانی بوده اند رخ داده اند!

نخست.، انقلاب بورژوازی فرانسه! یعنی انقلابی که ده سال به طول انجامید و بنیانگذاران اصلی انقلاب قشر بورژوا یا خرده مالکان بودند.

سپس انقلاب پرولتاریای روسیه! انقلابی که ابتدا با ورود روسیه به جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ سبب تضعیف امپراتوری تزارها شد و در سال ۱۹۱۷ با ورود حزب بلشویک که طرفدار کارگران و زحمتکشان بود توانست نظام کمونیستی را حاکم کند!

و بالاخره انقلاب اسلامی ایران! انقلابی که جرقه آن با سخنرانی آتشین یک معلم، یک مربی و یک آموزگار به نام امام خمینی (ره) و شاگردان مکتب او که عموماً معلم و آموزگار بودند زده شد و همین معلمان شریف و دلسوز بودند که همه اقشار اعم از دانشجو، کشاورز ،بازاری، دانشگاهی، کارکنان دولتی و حتی نظامیان را به صحنه انقلاب کشاندند و چنان کردند که چشم جهانیان خیره ماند و همچنان ناباورانه و ناتوان در تحلیل آن هستند!

لذا به اعتقاد این قلم بانیان اصلی این انقلاب شکوهمند، معلمان بودند، معلمانی مانند شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید مفتح، شهید باهنر، شهید رجایی و مرحوم دکتر شریعتی و هزاران معلم دیگر در سراسر کشور!

و اگر چشم تحلیلگران جهان هنوز از تعجب خیره مانده است زیرا باور نمی کنند که یک ملت به اتکای معلمان، مربیان و آموزگاران بتواند انقلابی با این وسعت و در این سطح انجام دهد در حالی که احزاب قدرتمندی مانند توده، فدائیان خلق، جبهه ملی، نهضت آزادی، مجاهدین خلق و … از برگزاری یک تجمع ساده عاجز و ناتوان بودند!

حال اگر این نگاه صحیح باشد که صحیح است، پس چرا جایگاه و قدر معلم همچنان مغفول مانده است؟

 چرا معلمان، چه دانشگاهی، چه حوزوی و چه آموزش و پرورشی، در کانون توجهات دولتمردان و مسئولان قرار نگرفته اند!

 آیا این بی توجهی ناشی از غفلت است یا قصور ؟

 آیا مسئله تعلیم و تربیت که امروز در دنیا اولویت اول به حساب می آید ، به اندازه مسئله خودرو و تامین برنج، آذوقه، بنزین و … ارزش ندارد که حجم اخبار مسائل فوق چند برابر حجم اخبار مربوط به تعلیم و تربیت است!؟

 اگر مسئولان و دولتمردان، اقتصاد را زیر بنا و تعلیم و تربیت را روبنا فرض کرده اند پس برای این تورم لجام گسیخته چه جوابی دارند؟

 امروز خوب می فهمم که چرا دشمن، ترور را با معلمان انقلاب کلید زد؟

 چون میخواست هم از مصببان و بنیان گذاران انقلاب انتقام بگیرد و هم نمیخواست تعلیم و تربیت و به طور کلی فرهنگ و ارزش های ملی و دینی زیربنای حرکت جامعه باشد!

 اگر شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید مفتح و … می بودند هرگز اجازه نمی دادند تا فرهنگ و ارزشهای متعالی آن با غفلت و قصور و خدای ناکرده تعمد، جای خود را به ارزش‌های سکولاری و نئولیبرالیسم دهند!

سخن آخر اینکه بقا و حیات ما در گرو بازگشت به خویشتن است!

بازگشت به تعلیم و تربیت به عنوان اصلی ترین زیر بنای اجتماعی!

 بازگشت به تکریم واقعی و به دور از هر شعار و بهره برداری سیاسی از معلمان و مربیان به طور عام و خاص!

بازگشت به این فرهنگ ارزشمند که هر ایرانی باید یک معلم شود!

 اگر دولتیان آن و مجلسیان آن به این زیربنا معتقدند، بسم الله!

لطف کنند و زمینه بازگشت به این فرهنگ ارزشمند را فراهم کنند!

این گونه باد!

قدرت اله متین

15/2/1402

اخبار مرتبط