رفتن به بالا

رصدخانه فرهنگی اجتماعی سلام دزفول

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲
  • الإثنين ۵ رمضان ۱۴۴۴
  • 2023 Monday 27 March
  • شنبه 12 آذر 1401 - 09:30
  • کد خبر : 3199
  • مشاهده : 38 بازدید
  • پیشخوان » خبر 4
  • چاپ خبر : پدیدار شناسی «وضعیت اجتماعی»
سرگشته و بیچاره و با حال خرابیم سرچشمه‌ی آبیم، به دنبال سرابیم

پدیدار شناسی «وضعیت اجتماعی»

نخستین درسی که خداوند هنگام خلقت آدم و حوا به آنها داد، دشمن‌شناسی بود. آخرین هشدار در پیام‌های قرآنی پروردگار به همه‌ی مردم (ناس)، دشمن‌شناسی است. صدها بار خالق‌ما در آیات قرآنی، انواع دشمنان پیدا و پنهان (انس و جن) را به‌ما معرفی می‌کند. درخواست انتهایی سوره حمد، آن‌است که ما از گروه «وانهاده به‌خود»، […]

نخستین درسی که خداوند هنگام خلقت آدم و حوا به آنها داد، دشمن‌شناسی بود.

آخرین هشدار در پیام‌های قرآنی پروردگار به همه‌ی مردم (ناس)، دشمن‌شناسی است.

صدها بار خالق‌ما در آیات قرآنی، انواع دشمنان پیدا و پنهان (انس و جن) را به‌ما معرفی می‌کند.

درخواست انتهایی سوره حمد، آن‌است که ما از گروه «وانهاده به‌خود»، یعنی سرگشته و گم‌راه (ضالّین) نباشیم…

با این‌حال، امروز جماعتی از جامعه‌ی بزرگ‌ما، بسیار بدحال و آشفته و عصبی یا بشدت سردرگریبان و افسرده‌اند…

پرسش ابتدایی این‌است‌که مختصات این «حال بد» چیست و چگونه پدید آمده است؟

واقعیت نشان می‌دهد که جماعتی کم تجربه و پراحساس و رنجیده از درون و کنجکاو برای دانستن هرآن‌چه «تازه و نو» جلوه‌گر شود، زمام ذهن و روان خود را به فضای مجازی بیرون سپرده و به ظواهر جذاب و متنوع «اله‌های وسوسه‌گر» که در این فضا فقط «ناامیدی و بن بست و شکست» را به مخاطبان خود القاء می‌کنند، دل‌داده و نرم‌نرمک و نامحسوس به اسارت آنها درآمده‌اند؛ کسانی که نادانسته و ناخواسته در چنگال «صوت و تصویر و کلام» پیام‌‌آورانِ «یأس و ترس و نفرت و کینه» گرفتار شده‌اند، البته همه‌ی ناشران و گویندگان و نویسندگان مطالب را نمی‌شناسند؛ صرفاً بعضی مشاهیر را فقط اسماً می‌شناسند، لیکن اکثریت پیام‌دهندگان را حتی اسماً هم نمی‌شناسند، اما هرکاری که پیام‌دهندگان خواسته‌اند با روح و روان این گروگان‌ها انجام داده و می‌دهند؛… و حالا انسان‌های گرفتار،

بدیهیات عقلی و امور ثابت فکری، در ذهن و ضمیرشان زیرسوال رفته و دیگر هیچ تکیه‌گاه مستحکم فکری برایشان باقی نمانده؛

معیارهای فطری‌شان بشدت مخدوش شده و حتی پیوندهای مولکولی در نظم تعقل و تفکر و استدلالشان از هم گسیخته شده؛

ارزش‌های اخلاقی که همواره موجب اعتماد و اطمینان و آرامش درونی و محیطی آنها بوده، متزلزل شده‌اند.

هنجارهای مشترک همیشگی آنها با جامعه ایمانی خودشان درهم شکسته شده و ارتباط آنها را با متن جامعه، از هم گسسته است.

این در حالی‌است‌که تلاش‌ها و توفیقات پیشینی اجدادشان را یا اصلاً نمی‌شناسند و یا مورد تنفر و انزجار خود قرار می‌دهند.

تقریباً تمام داشته‌هایشان، تمامیت سرمایه‌های مادی و معنوی‌شان، در نظرشان بی‌ارزش و پوچ و پوشالی می‌نمایند و سراسیمه در پی چیزی روان شده‌اند که نمی‌دانند، ماهیتش چیست!

ناامیدی و بی‌تفاوتی نسبت به همه‌چیز و همه‌کس، حتی نسبت به خودشان، سراسر وجودشان را فراگرفته.

احساس تنهایی و بی‌کسی و بی‌پناهی، آنها را به فرار از خویشتن خویش و از خانواده و جامعه و محیط مأنوسشان سوق داده.

با آشنایان همیشگی، غریبه شده‌اند و با غریبه‌هایی که اصالتشان را نمی‌شناسند، آشناگونه، همراز و همدل و همراه شده‌اند.

راه‌هایی را در پیش گرفته‌اند که هیچ شناختی از مسیر آنها ندارند؛ همراهانی را پذیرفته‌اند که قبلاً نیازموده‌اند و مقصدهایی را پی‌می‌گیرند که با ‌مقصودشان هرگز آشنایی نداشته و ندارند.

از سوی دیگر در چنین دنیای ذهنی وهم‌آلودی که به سر می‌برند، آینده‌ایی را که فراروی خود و اطرافیانشان می‌بینند، تیره و تار است و افق‌های دور و نزدیک خویشاوندانشان، تماماً غبارآلود و مه گرفته‌است.

در تاریکی مطلق و ناامیدی محض این دنیای مجازی که واقعیت ذهن و ضمیرشان را ساخته و پرداخته، هرچه می بینند، زشت و پلشت و هیولایی است؛ بنابراین شعله‌های خشم‌شان زبانه می‌کشد، به در و دیوار سنگ می‌زنند و هرچه می‌توانند به همه ناسزا می‌گویند، تا بغض فروخفته خویش را فریاد بکشند و جهل مرکب‌خود را که «حقیقت مطلق» تصویر و تصور می‌کنند، ارضا نمایند…


وقتی جوان‌ما یک پیام‌رسان خارجی را انتخاب کرد، چه اتفاقی برایش می‌افتد:

معمولاً کاربران یک پلتفرم، شبیه جاندارانی در یک آزمایشگاه، همواره تحت مطالعه و آزمایش‌های گوناگون توسط «پیام‌های ارسالی» از سوی متخصصان جنگ‌روانی، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و … هستند.

و جوان‌ما نمی‌داند که در حقیقت او خودش را در اختیار صاحبان آن نرم‌افزار قرار داده و طعمه آنها شده‌است؛ که در نتیجه در محاصره چند تهدید خطرناک قرار می‌گیرد:

نخست آن‌که معمولاً پیام‌های هدفمند، مکرر، متنوع و مداوم بر چشم و گوش و هوش او آوار می‌شوند و او به‌ندرت حق انتخاب پیام را دارد؛

خیلی از پیام‌هایی که برایش مفید است، توسط نرم‌افزار تحدید یا تحریم می‌شوند؛

برخی از پیام‌ها، تحریف شده به او منتقل می‌شوند تا نشاط روانی او را بگیرند و اراده‌اش را تسلیم کنند؛

قدرت ادراک و توان تفکیک یا گزینش پیام‌ها برایش به مرور تضعیف می‌شود؛

اندک اندک حس تحقیر شدگی تبدیل به عادت‌او می‌گردد و جرئت ترک آن نرم‌افزار «زیان‌بار» را هم از دست می‌دهد، چون بشدت احساس «خلاءروانی» خواهد کرد؛ تا این‌که تدریجاً، همه داشته‌هایش و حتی شخصیت مستقل‌ش در آن محیط مجازی تخریب شده و او بی‌دفاع مغلوب فضای آن رسانه شده و خودش را جزئی از کلیت همان فضای حاکم بر آن «شبکه‌اجتماعی» می‌بیند و با جامعه بیرونی و اجتماع واقعی و انسان‌های پیرامونی خودش، «بیگانه» می‌شود…

تهدید دیگر که بسیار جدی‌تر و خطرناک‌تر است، دست‌یابی دارندگان پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و اینترنت از جزئیات اسرار پنهانی کاربران است که لحظه به لحظه آنها را رصد و آنالیز کرده و محتوای مناسب را برایشان تولید می‌کند؛ به نحوی که بعد از مدتی، بیگانگان، از فرزندان ما بیشتر از خود ما مطلع می‌شوند و مدیریت ذهن آنها را در دست می‌گیرند.

اشراف اطلاعاتی مطلق سردمداران صهیونیِ فضای مجازی بر انسان‌هایی که از «نرم‌افزار»های آنها استفاده می‌کنند، بالاتر از تصورات مردم و حتی مسئولان ماست.

شناخت دقیق، گسترده، طولانی مدت و فوق‌العاده‌ی دشمنان از نیازهای پنهان مردم‌ما در ابعاد خصوصی، فکری، عاطفی، جنسی و اسرار مگوی افراد و مطالعات نهان‌شناسی کاربران، بالاتر از روانشناسی آنها، تشخیص نوع روابط زناشویی، عشق‌ها و علائق یا نفرت‌ها و انزجارها، ارتباطات انسانی، گروه‌های همسوی اجتماعی فرد و غیره، با دقت و وسعتی است که هیچ حکومتی نمی‌تواند نظیر فضای مجازی از شهروندان جامعه خویش شناخت پیدا کند.

یک فرد یا گروه اجتماعی یا یک جامعه انسانی، اطلاعاتی که از خودش، ناخواسته در اختیار صاحبان پلتفرم‌ها می‌گذارد، بسیار بیشتر و دقیق‌تر و عمیق‌تر از اطلاعاتی است که والدین، خواهر و برادر، همسر، همکار، همسایه، نزدیکان و کارگزاران حکومت‌ها می توانند از آن فرد یا گروه اجتماعی داشته باشند.

گاهی انسان در خلوت فضای مجازی خویش چیزی را دیده یا شنیده که بعداً خودش هم فراموش کرده، اما آن نرم‌افزار یا پلتفرم هرگز هیچ حرکتی از کاربر را فراموش نمی‌کند.

در این فضا که تقریباً عموم کاربران، مصرف‌کننده و منفعل‌اند، همه می‌خواهند فعال و مؤثر و نقش‌آفرین باشند؛ می‌خواهند حرفی بزنند، چیزی بنویسند، مطلبی بازنشر بدهند،…

بنابراین عمده‌ی تلاش کاربران، دیدن و شنیدن و خواندن «مطالب عرضه شده» و بازنشر آنها برای سایرین است؛ از منظر یک عضو در شبکه مجازی، هرچه بازنشر مطالب، فارغ از ارزش ذاتی آنها، زیادتر و سریع‌تر و تازه‌تر باشد، بهتر است…!

و دقیقا همین نوع کنشگری اکثریت قریب به اتفاق کاربران، آنها را به بیگاری وخدمت‌رسانی به اهداف دشمنان خودشان  وامی‌دارد و آن‌چنان معتاد این شرایط می‌شوند که به اتلاف وقت و انرژی و روحیات مثبت خود توجهی نمی‌کنند و به تسلط دشمنان بر تمام جزئیات «رازونیازهای یواشکی» خودشان در فضای مجازی هم هیچ اهمیتی نمی‌دهد؛

همین «ارتباط تنگاتنگ»، به مرور زمان، یک پیوند جوهری، اعتماد و اطمینان و آرامش و تسلیم ذاتی را میان کاربران ایجاد می‌کند که بعضاً با اشاره یا مطالبه «شبکه»، هر ادعایی را می‌پذیرند و چه بسا هر اقدامی را علیه «واقعیت‌بیرونی» انجام می‌دهند…


مقصرها کیستند:

کسانی‌که موذیانه یا ناشیانه و به بهانه «دست‌رسی آزاد مردم به اطلاعات جهانی»، میلیون‌ها نفر از مردم ما را، بدون هیچگونه هشدار ضروری و بدون روشنگری نسبت به خطرات موجود در پلتفرم‌های بیگانه (پایگاه‌های اطلاعات عملیات) و شبکه‌های ناشناس اجتماعی (اسارت‌گاه‌های شکنجه روحی)، «سرسپرده» کردند تا اطلاعات پیدا و پنهان یکایک آنها، در اختیار دشمنان بشریت قرار گیرد و «کم‌تجربه‌ها»، نادانسته به اسارت اشرارصهیونی درآیند، قطعاً مجرمان ردیف اول هستند:

همان‌ها که اعتماد به بیگانگان و از خودبیگانگی را بسترسازی کردند؛ در سونامی دروغ‌پراکنی و شبهه‌افکنی (از مبداء ۴۷ کشورجهان)، بر اصول عقاید و باورهای الهی افراد ما هجوم آوردند؛ هنجارها و ارزش‌های اخلاقی را در سیلاب دریدگی و برهنگی و هرزگی، لجن مال نمودند؛ و با جنگ شناختی و عملیات روانی، تصمیمات منتخبان را در دهه گذشته غالباً به سوی گزینش مخالفان «ولی‌فقیه» سوق دادند تا وادادگی و ناکارآمدی و هرج و مرج بر مملکت حاکم شود؛… همگی آنان از مقصران اصلی تضعیف روحیه مردم و شکل‌گیری فعلی«حال بد ما» هستند.

البته رسانه‌ملی در کارویژه‌های اصلی‌خود اشکالات فراوان داشته و نسبت به افشای خطرات بالفعل و بالقوه‌ی فضای مجازی و تشریح «سود و زیان» اینترنت نیز، کم‌کاری بسیار دارد.

نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی که به بهانه «کرونا»، حدود پانزده میلیون نوجوان و جوان را به گوشی‌های رابط اشرار جهانی معتاد و واگذار کردند، اما نسبت به آسیب‌های مستقیم و غیرمستقیم، «این‌رابط‌ها»، هیچگونه احساس مسئولیتی نکردند، مسئولند.

خانواده‌هایی که به مسائل مادی سرگرم بودند و بچه‌ها را به واقعیات پلید و پلشت سلطه‌گران جهانی آشنا نکردند، زیان جبران‌ناپذیری، هم تحمیل کرده و هم متحمل شده‌اند.

روحانیتی که مساجد را از کانون بصیرت‌افزایی و مرکز فعالیت جوانان و نوجوانان جامعه، تبدیل کردند به «نمازخانه سالمندان»، در پیشگاه خدا و خلق، مؤاخذه خواهند شد.

اما فراتر از بحث ضرورت «مدیریت اینترنت و فضای مجازی» با اولویت ایجاد «شبکه ملی اطلاعات و تقویت پلتفرم‌های داخلی» و نیز ایجاد «شبکه امن مجازی برای کشورهای مستقل و مشترک‌المنافع»، چهار نقد جدی وجود دارد که دشمنان ایران را به مرور صاحب نفوذ کرده تا با بیگاری کشیدن از اذهان و «اسارت روانی بخشی از مردم» در راستای ایجاد آشوب و اغتشاش، با عنوان «مرگ با هزار خنجر» علیه مملکت اسلامی ما مستعد باشند:

مدیریت‌های فرهنگی کشور، اصولاً «نقش تعیین کننده دشمنان» را در برنامه‌ریزی‌های خود هیچگاه لحاظ نکرده و نمی‌کنند؛ در حالی‌که همواره به تجربه مشاهده کرده‌اند که غالباً همه‌ی تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های مسئولان فرهنگی‌ما را دشمنان‌ما «خنثی‌سازی» کرده و اغلب به «نقضِ غرض» تبدیل کرده‌اند.

عملکرد مدیریت‌های فرهنگی و رسانه‌ای کشور، بویژه از یک منظر، غیرقابل اغماض می‌باشد، زیرا که ما همیشه در برابر اقدامات دشمنان در عرصه فرهنگ و هنر و رسانه، «غافلگیر» می‌شویم و ظاهراً در این زمینه‌ها هیچ‌گونه آمادگی و برنامه بازدارندگی نداریم.

مجموعه مدیریت‌های نظام اسلامی، هرگز «دشمنان را در خانه خودشان» مهار نمی‌کنند و آن‌قدر به آنها مهلت می‌دهند تا ما را در خانه‌ی خودمان مورد تهاجم فرهنگی و رسانه‌ای قرار دهند و ما صرفاً بعد از مدتها «انفعال»، از خودمان دفاع کنیم.

رسانه‌های ما، نه فقط نگاه جهانی ندارند و در مقابل گستره جهانی دشمنان، هیچ طرح و برنامه‌ای را دنبال نمی‌کنند، بلکه از نیروهای فراوان انقلاب اسلامی در داخل و خارج، بهره‌گیری لازم را انجام نمی‌دهند و هرکدام، به محدوده‌ی تحلیلگران محفلی خود اکتفا می‌کنند


محمد علی رامین
ادامه دارد…

اخبار مرتبط